KRS : 0000301266 NIP : 1132715854 © Xanthus Viomedical Sp. z o.o. 2021
Xanthus Viomedical Sp. z o.o.
Poleczki 23, 02-822 Warszawa
Tel: 22 648 31 07 kom: 606 830 840
Kołatania serca, zawroty głowy, omdlenia, ból w klatce piersiowej, utrata przytomności to tylko niektóre z możliwych objawów arytmii, chociaż pacjent może ich nie odczuwać w ogóle lub nie odczuwać ich codziennie. Dlatego 30 dniowy holter EKG jest tak dobrym rozwiązaniem dla pacjentów mających objawy okresowo lub po prostu chcących zdiagnozować swoje serce.
Arytmia to zmiana rytmu serca . Aby jednak lepiej zrozumieć, czym dokładnie jest arytmia, najpierw musimy zrozumieć, jak i dlaczego bije serce. Bicie serca następuje w wyniku impulsów elektrycznych, które powodują prawidłowe, synchroniczne i rytmiczne kurczenie się przedsionków i komór. Normalne tętno zwykle waha się od 60 do 100 uderzeń na minutę (bpm) i odpowiada następującej sekwencji:
Impuls elektryczny serca zaczyna się w węźle zatokowym, znajdującym się w prawym przedsionku.
Stamtąd przechodzi przez przedsionki do węzła AV, znajdującego się na styku przedsionków i komór, i dociera do komór przez pęczek His'a.
Wreszcie ten bodziec jest kierowany przez komory poprzez komórki Purkiniego.
Teraz jesteśmy gotowi na bardziej szczegółowe informacje na temat arytmii.
Zaburzenia rytmu serca pojawiają się z jednego z trzech następujących powodów
Impuls elektryczny nie jest generowany odpowiednio
Impuls elektryczny jest generowany w niewłaściwym miejscu.
Ścieżki przewodzenia elektrycznego są zmienione
Arytmie można klasyfikować na różne sposoby:
Według pochodzenia
Nadkomorowe: te arytmie powstają przed pęczkiem His'a, czyli w przedsionkach lub w węźle AV
Komorowe: pochodzą z komór
Według tętna
Tachykardia: częstość powyżej 100 uderzeń na minutę
Bradykardia: częstość poniżej 60 uderzeń na minutę
Ze względu częstość występowania
Przewlekła: trwała arytmia - występująca cały czas
Napadowa: arytmia występująca nieregularnie lub w określonych sytuacjach
Arytmie mogą powodować objawy, takie jak kołatania serca, zawroty głowy, omdlenia, ból w klatce piersiowej lub utratę przytomności, ale mogą również pozostać niezauważone i zostać wykryte przypadkowo podczas wykonywania badań diagnostycznych.
Aby postawić diagnozę, konieczne jest udowodnienie, że nastąpiła zmiana w czynności elektrycznej serca.
Wzorcowym testem diagnostycznym jest elektrokardiogram - EKG, ale jego wadą jest to, że rejestruje on czynność elektryczną serca tylko w momencie jego wykonywania badania, a więc pokazane zostaną tylko arytmie występujące w tym danym momencie badania. Czasami wykonywane są inne testy, takie jak Holter 24-godzinny, który rejestruje aktywność elektryczną serca przez jedną dobę.
Holter EKG Nuubo oferuje możliwość rejestrowania tętna przez 30 dni, dając tym samym możliwość znalezienia arytmii występujących nawet sporadycznie
Rokowanie zależy od rodzaju arytmii i od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, bradyarytmie ( występująca bradykardia z nieregularnym biciem serca - arytmią ) dobre rokowanie po leczeniu. Kiedy mówimy o tachyarytmiach ( występująca tachykardia wraz z nieregularnym biciem serca), korzystniejsze rokowanie mają te nadkomorowe niż komorowe.
Leczenie uzależnione jest od rodzaju arytmii, jej przyczyny oraz stanu pacjenta